hipoterapia indywidualna

Bardzo prosimy o dokładne przeczytanie wszystkich informacji. Może wydawać się, że jest ich bardzo dużo ale staraliśmy się zebrać je wszystkie dokładnie by zbudować dla Państwa przestrzeń do zapoznanie się z naszym sposobem pracy i podejściem do tej terapeutyczno – rozwojowej metody pracy jaką jest terapia z udziałem koni. Wszystkie one powstały aby zajęcia odbywały się bezpiecznie i profesjonalnie. Poszczególne części zostały opatrzone tytułami dzięki czemu można łatwo poruszać się po całym tekście. W razie wszelkich pytań, wątpliwości lub po prostu chęci porozmawiania z nami zapraszamy do kontaktu. Kontakt do nas znajdą Państwo w zakładce KONTAKT.

PODSTAWOWE INFORMACJE DLA RODZICA / OPIEKUNA

  1. Warunkiem uczestnictwa podopiecznego w zajęciach hipoterapii jest dostarczenie karty kwalifikacyjnej pacjenta wypełnionej przez opiekuna / rodzica / ośrodek (część I/II) oraz lekarza (część III). W przypadku pacjenta z problemami neurologicznymi lub ortopedycznymi niezbędne są dodatkowe zgody na udział w zajęciach od lekarza prowadzącego ortopedy i / lub neurologa.
  2. Nasze pierwsze spotkanie trwa około 40 minut. Rozpoczyna się od wstępnej rozmowy oraz zapoznania z kartą pacjenta. Terapeuta wytłumaczy podstawowe zasady pracy. Wspólnie omówione zostaną cele pracy dla danego pacjenta oraz sposób realizacji zajęć (przypominany, że definicja hipoterapii obejmuje fizjoterapię na koniu, terapię kontaktem z koniem i psychopedagogiczną jazdę konną). By w sposób profesjonalny i bezpieczny prowadzić zajęcia terapeuta powinien uzyskać informacje dotyczące pełnej diagnozy, podawanych leków, dotychczasowych terapii, sposobów leczenia. Jeżeli kiedykolwiek dziecko uczestniczyło w zajęciach hipoterapii to wszelkie informacje odnośnie poprzednich zajęć mogą być również pomocne w dalszej terapii.
  3. Po rozmowie i dostarczaniu niezbędnych dokumentów konieczne jest podpisanie przez opiekuna zgody dotyczącej uczestnictwa dziecka / podopiecznego w zajęciach oraz regulaminu zajęć.
  4. Zajęcia (poza pierwszymi) trwają 30 minut chyba, że ze względu na potrzeby podopiecznego ustalone zostanie inaczej. Do tego czasu zaliczamy przywitanie się z koniem, pracę z ziemi, np. czyszczenie, głaskanie, jazdę konną, rozmowę z rodzicem oraz pożegnanie się z koniem i terapeutą. Jeżeli pojawi się taka potrzeba możliwa jest dodatkowa konsultacja z rodzicem lub opiekunem dziecka poza zajęciami. Podkreślamy 30 minut zajęć to NIE TYLKO jazda konna.
  5. Zajęcia zaczynają się o ustalonej porze. Spóźnienie powoduje skrócenie czasu zajęć. W razie opóźnienia wynikającego z winy terapeuty lub ośrodka zajęcia trwają pełne 30 minut.
  6. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu chyba, że ustalone zostanie inaczej. Koszt pojedynczych zajęć to 60zł. Koszt miesięczny 240zł. Odpłatność za zajęcia pobierana jest z góry za miesiąc. Zajęcia odwołać można z tygodniowym wyprzedzeniem. W razie odwołania z odpowiednim wyprzedzeniem niewykorzystane zajęcia przechodzą na kolejny miesiąc. Rezygnacja z zajęć możliwa jest z miesięcznym wypowiedzeniem. Hipoterapeuta ma możliwość odwołania zajęć również z tygodniowym wyprzedzeniem. Odwołane przez terapeutę zajęcia nie są uwzględniane w rozliczeniu. Według woli opiekuna mogą przejść na kolejny miesiąc lub oddana zostanie kwota odpowiadająca ilości odwołanych zajęć.
  7. Zajęcia prowadzimy cały rok niezależnie od pogody (posiadamy krytą ujeżdżalnię). Wyjeżdżamy również do graniczącego z Ośrodkiem lasu. Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór dziecka dopasowany do pogodny. Niezależnie od pory roku niezbędne są długie, elastyczne, nie ślizgające się spodnie oraz zabudowane buty typu adidasy, tenisówki.
  8. Podczas zajęć niezbędny jest kask jeździecki. Posiadamy takie na miejscu. Jeżeli dziecko nie będzie chciało jeździć w kasku to spokojnie poświęcimy odpowiednią ilość czasu na jego przyzwyczajenie. Do tego czasu jednak ze względu na bezpieczeństwo nie będzie wsiadało na konia. Zajęcia będą odbywały się z ziemi przy koniu.
  9. Pracujący z Państwa dzieckiem zespół składa się z konia terapeuty, hipoterapeuty oraz osoby opiekującej się koniem podczas zajęć.
  10. Decyzję o uczestnictwie rodzica w zajęciach hipoterapii podejmuje prowadzący zajęcia wspólnie z rodzicami.
  11. Jeżeli dziecko nie będzie wsiadać samodzielnie, oczywiście przy naszej asyście to ze względu na troskę o stan zdrowia naszych pracowników nie jesteśmy w stanie pracować z dzieckiem cięższym niż 50 kg.
  12. Pracujemy na koniach o wzroście 135-145 cm co daje nam możliwość bezpiecznej asekuracji prze hipoterapeutę. Wiąże się to jednak z ograniczeniami odnośnie wagi pacjenta. Decyzję w tym temacie podejmuje hipoterapeuta. W sytuacji gdy pacjent nie będzie kwalifikował się do zajęć na koniu prowadzone są zajęcia przy koniu/w asyście konia.
  13. Jest możliwe, że dziecko będzie potrzebowało czasu na oswojenie się z nowym miejscem i koniem. Nie musi od razu wsiadać na konia. Jest bardzo dużo interesujących czynności które wykonać można z ziemi, które rozwijają dziecko i pozwalają na nawiązanie kontaktu z koniem.
  14. Należy pamiętać, że zmiany i rozwój dziecka są możliwe tylko w sytuacji, gdy praca jest systematyczna i właściwie dobrana do pacjenta.
  15. Nasze zajęcia mają charakter terapeutyczno – rozwojowy.

ZASADY PRZEBYWANIA W OŚRODKU I PRZY KONIACH

  1. Zajęcia hipoterapii prowadzone są w Stajni Hipoterapeutycznej w Pęzinie.
  2. Uczestnicy zajęć i osoby towarzyszące zobowiązane są do przestrzegania następujących zasad bezpieczeństwa:

– przebywając na terenie ośrodka należy stosować się do obowiązujących w ośrodku przepisów, uwag gospodarzy lub terapeutów,

– przy koniach tj. w stajni, na ujeżdżalni, na padoku należy zachować spokój – nie biegać, nie krzyczeć, nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie otwierać przy koniach parasoli itp.,

– wszystkie czynności przy koniu i na koniu, w tym wsiadanie i zsiadanie wolno wykonywać tylko i wyłącznie w obecności i za zgodą terapeuty,

– nie wolno podchodzić do konia od tyłu,

– ewentualne karmienie koni należy uzgodnić z terapeutą,

– dzieci mogą poruszać się na terenie ośrodka tylko w obecności opiekuna,

– jeśli terapeuta nie zdecyduje inaczej, podczas jazdy na koniu obowiązują kaski ochronne,

– zabrania się pozostawiania śmieci oraz niszczenia dobytku znajdującego się w ośrodku.

 

WSKAZANIA / PRZECIWWSKAZANIA

Warto by wiedzieli Państwo, że istnieje Kanon Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego ( tu jest do przeczytania w całości), który wymieniane są m.in. wskazania i przeciwwskazania do hipoterapii.

Wskazania dostępne są TUTAJ.

Przeciwwskazania dostępne są TUTAJ.

 

PRZYKŁADOWE ELEMENTY / TEMATY ZAJĘĆ

Dostępne są TUTAJ

 

 

ETYCZNE ZOBOWIĄZANIE

Terapeuta zobowiązany jest do przestrzegania zasad kodeksu etycznego. Zobowiązuje go tajemnica zawodowa. Wspólnie z opiekunem ustala metody pracy zgodne z potrzebami podopiecznego.

Brak u opiekunów postawy do współpracy, stosowania się do wskazówek terapeuty, szacunku do naszej pracy jako profesjonalnej pomocy, może spowodować rezygnację terapeuty ze współpracy.

Niepoinformowanie lub podanie nieprawdziwych informacje na temat zdrowia podopiecznego w wywiadzie lub karcie pacjenta powoduje rezygnację ze współpracy hipoterapeuty z podopiecznym.

Posiadamy również etyczne zobowiązania wobec koni z którymi pracujemy. Hipoterapeuta w oparciu o wiedzę lub obserwację pacjenta podejmuje decyzję z jakim koniem będzie współpracował z obecnych w Stajni Hipoterapeutycznej. Zachowania przemocowe pacjenta wobec konia ( nie musi być to działanie świadome) może wykluczyć takiego pacjenta z zajęć. Hipoterapeuta podejmuje również decyzję czy pacjent nie jest zbyt ciężki do jazdy konnej (opieramy się na badaniach mówiących, iż waga w pełni sprawnej osoby może stanowić do 15% masy ciała konia. W przypadku osób o fizycznych ograniczeniach lub trudnym zachowaniu jest to niższa skala). Może wtedy zaproponować zajęcia prowadzone z ziemi.

UBEZPIECZENIE

Hipoterapeuta posiada ubezpieczenie OC, konie ubezpieczenie NNW.

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia dodatkowego NNW dla pacjenta.